Co jest tańsze w utrzymaniu, auto na gaz, czy auto z napędem elektrycznym?

W ostatnich latach najbardziej popularną alternatywą dla samochodów na benzynę czy diesel są oczywiście pojazdy na gaz. Instalacja gazowa to bardzo często świetna inwestycja i nic dziwnego, że tak wielu kierowców się na nią decyduje – tym bardziej, że ceny gazu są na miłym dla portfela poziomie, w przeciwieństwie do ciągle rosnących cen ropy naftowej. Oczywiście każdy rodzaj samochodu i paliwa ma swoje plusy i minusy. Samochody benzynowe są tańsze niż diesle, ale koszty paliwa są z reguły dużo wyższe.

Diesle z kolei są bardziej trwałe niż silniki benzynowe, palą też mniej paliwa, lecz w razie awarii czeka nas całkiem kosztowna naprawa. Coraz ciekawszą alternatywą są więc auta na gaz przede wszystkim ze względu na to, że jest to jedno z najbardziej opłacalnych rozwiązań. Oczywiście najpierw trzeba zainwestować trochę grosza w instalację gazową – w tym przypadku niezwykle ważne jest, aby postawić na najnowsze i najlepsze technologie. Dodatkowo, należy pamiętać, że instalacja gazowa może być w przypadku niektórych aut po prostu niemożliwa do wykonania.

Wtedy ciekawą opcją zdają się być auta z napędem elektrycznym, których rokrocznie pojawia się na polskich drogach coraz więcej.

Na co lepiej postawić – auto na gaz czy na prąd?

Sama eksploatacja i koszty z nią związane zależą od wielu czynników, dlatego też nie da się jednoznacznie stwierdzić, która z tych opcji będzie dla nas lepsza. Faktem jest, że samochody elektryczne to wciąż spory wydatek i potrzeba będzie wielu lat jazdy, aby taki zakup rzeczywiście mógł się nam zwrócić. Auto na prąd jest najlepszym wyborem do krótkich tras, a więc najczęściej do jazdy po mieście – na dłuższe trasy trzeba się odpowiednio przygotować, uwzględnić stacje ładowania oraz czas, jaki będziemy musieli poświęcić właśnie na doładowanie auta.

Z kolei samochody z instalacją gazową znacznie lepiej sprawdzą się przy dłuższych trasach, a niekoniecznie w mieście. W związku z tym, wybór zależy od nas i od naszych preferencji. Auta na prąd mają jeszcze kilka istotnych przewag: są ekologiczne, bardzo cicho pracują i świetnie się prowadzą. Według różnych obliczeń, rocznie na paliwie możemy zaoszczędzić też około trzech tysięcy złotych.

Wraz z rozwojem infrastruktury ładowania oraz spadkiem cen powinniśmy widzieć coraz więcej tego typu aut na polskich drogach, choć do tego, aby całkowicie wyparły one inne rodzaje pojazdów jeszcze bardzo daleka droga.