Co jest tańsze w utrzymaniu, auto na gaz, czy auto z napędem elektrycznym?

W ostatnich latach najbardziej popularną alternatywą dla samochodów na benzynę czy diesel są oczywiście pojazdy na gaz. Instalacja gazowa to bardzo często świetna inwestycja i nic dziwnego, że tak wielu kierowców się na nią decyduje – tym bardziej, że ceny gazu są na miłym dla portfela poziomie, w przeciwieństwie do ciągle rosnących cen ropy naftowej. Oczywiście każdy rodzaj samochodu i paliwa ma swoje plusy i minusy. Samochody benzynowe są tańsze niż diesle, ale koszty paliwa są z reguły dużo wyższe.

Diesle z kolei są bardziej trwałe niż silniki benzynowe, palą też mniej paliwa, lecz w razie awarii czeka nas całkiem kosztowna naprawa.  Chyba, że znajdziemy dobry serwis auto naprawa gdańsk wtedy może okazać się, że naprawa nie wyjdzie nas aż tak dużo. Coraz ciekawszą alternatywą są więc auta na gaz przede wszystkim ze względu na to, że jest to jedno z najbardziej opłacalnych rozwiązań. Oczywiście najpierw trzeba zainwestować trochę grosza w instalację gazową – w tym przypadku niezwykle ważne jest, aby postawić na najnowsze i najlepsze technologie. Dodatkowo, należy pamiętać, że instalacja gazowa może być w przypadku niektórych aut po prostu niemożliwa do wykonania.

Wtedy ciekawą opcją zdają się być auta z napędem elektrycznym, których rokrocznie pojawia się na polskich drogach coraz więcej.

Na co lepiej postawić – auto na gaz czy na prąd?

Sama eksploatacja i koszty z nią związane zależą od wielu czynników, dlatego też nie da się jednoznacznie stwierdzić, która z tych opcji będzie dla nas lepsza. Faktem jest, że samochody elektryczne to wciąż spory wydatek i potrzeba będzie wielu lat jazdy, aby taki zakup rzeczywiście mógł się nam zwrócić. Auto na prąd jest najlepszym wyborem do krótkich tras, a więc najczęściej do jazdy po mieście – na dłuższe trasy trzeba się odpowiednio przygotować, uwzględnić stacje ładowania oraz czas, jaki będziemy musieli poświęcić właśnie na doładowanie auta.

Z kolei samochody z instalacją gazową znacznie lepiej sprawdzą się przy dłuższych trasach, a niekoniecznie w mieście. W związku z tym, wybór zależy od nas i od naszych preferencji. Auta na prąd mają jeszcze kilka istotnych przewag: są ekologiczne, bardzo cicho pracują i świetnie się prowadzą. Według różnych obliczeń, rocznie na paliwie możemy zaoszczędzić też około trzech tysięcy złotych.

Wraz z rozwojem infrastruktury ładowania oraz spadkiem cen powinniśmy widzieć coraz więcej tego typu aut na polskich drogach, choć do tego, aby całkowicie wyparły one inne rodzaje pojazdów jeszcze bardzo daleka droga.

Ramki pod tablice rejestracyjne toyota poznań