Jak nie dać się oszukać kupując auto używane?

Przeglądając ogłoszenia używanych aut z pewnością natrafimy na kilka bardzo dobrych ofert. Samo przeglądanie z reguły zajmuje nam bardzo dużo czasu, a przecież do poszukiwań trzeba się jeszcze odpowiednio przygotować i wcale nie chodzi tutaj o dobrą kawkę czy ciastka. Przede wszystkim trzeba określić, jakiego samochodu poszukujemy, na co zwracamy największą uwagę oraz jakie mamy możliwości finansowe. Koniec końców znalezienie wymarzonego auta może okazać się bardzo trudne, choć oczywiście jest to jak najbardziej możliwe.

Przy tym wszystkim nie należy zapominać o dużej ostrożności podczas zakupów. Jest to bardzo ważne – powinno zachować się czujność i dobrze sprawdzić najpierw ogłoszenie, a potem także sam pojazd. Wszystko oczywiście ma na celu to, abyśmy mogli cieszyć się idealnym pojazdem. Niestety w niektórych przypadkach zdarzyć może się tak, że wymarzony samochód będzie idealny tylko na początku, a dopiero po zakupie zaczną się prawdziwe problemy.

Aby do tego nie dopuścić, warto już na pierwszym etapie – przy szukaniu i przeglądaniu ogłoszeń – być wyczulonym. Dokładnie czytać oferty, a w razie wątpliwości dzwonić do sprzedającego i pytać o wszystko, co nas interesuje.

Kupujemy używane auto. Jak rozmawiać ze sprzedającym?

Podejście sprzedającego wiele nam powie o tym, czy oferta rzeczywiście jest tak dobra jak na pierwszy rzut oka.

Ta pierwsza rozmowa telefoniczna to dobry sposób na to, aby dowiedzieć się nieco więcej o pojeździe i wypytać właściciela także o wady, które w ogłoszeniach bardzo często po prostu się pomija. Jeżeli zauważmy, że sprzedawca „miga” się od odpowiedzi to może być to oznaka, że coś jest nie tak, a samochód wcale nie jest tak idealny jak w ogłoszeniu. Otwartość w rozmowie to z kolei dobry sygnał, który może nas zachęcić do tego, aby wybrać się do sprzedającego i samodzielnie obejrzeć auto. Sam proces oglądania jest niezwykle ważny – powinno sprawdzić się wszystkie kwestie techniczne, ale też stan nadwozia, lakier, wnętrze czy to, co znajduje się pod maską.

Dobrym pomysłem jest jazda próbna, dzięki której będziemy mogli przekonać się na własnej skórze jak dane auto się prowadzi. Nie wolno również zapomnieć o formalnościach – im więcej dokumentów posiada sprzedający, tym oczywiście lepiej. Istotne znaczenie ma również sama rozmowa ze sprzedającym, dzięki której będziemy mogli wywnioskować, czy zachwalane auto rzeczywiście jest tak dobre, czy też jest to po prostu kolejny zabieg marketingowy, aby jak najszybciej pozbyć się samochodu.

używana toyota