Poziom życia na świecie jest bardzo zróżnicowany, zwłaszcza, jeżeli weźmiemy pod uwagę takie regiony jak np. kraje europejskie i porównamy je z krajami trzeciego świata. Różnice są widoczne, a co gorsza – coraz bardziej się pogłębiają.
Jak zatem to zmienić i chociaż w niewielkim stopniu poprawić jakość życia w najbiedniejszych regionach naszego globu? Chociaż wydawać może się to dziwne, to pomoc finansowa nie wystarczy, a co więcej – same pieniądze niewiele tu mogą zdziałać. Pomagać trzeba przede wszystkim kompleksowo. Ważne jest, aby kraje bogatsze wspierały te biedniejsze w rozwoju ich gospodarki.
Duże znaczenie dla poziomu życia ma zdobycie wykształcenia, dlatego też trzeba ułatwiać drogę edukacji dzieciom i młodzieży z biedniejszych regionów. Należy w słabiej rozwiniętych krajach otwierać nowe placówki edukacyjne i wysyłać tam nauczycieli. Warto także pomóc w opiece zdrowotnej.
Nawet jeżeli kraje lepiej rozwinięte nie są w stanie naprawić całego systemu państwowej opieki zdrowotnej, to zawsze mogą nieść chociażby pomoc doraźną.