Trudne sprawy

www.baliccy-art.pl

Relacje rodziców i dzieci bywają bardzo różne. Oczywiście, zawsze pojawiają się jakieś mniejsze lub większe problemy na tej płaszczyźnie, jednak większość rodzin funkcjonuje w miarę poprawnie.

Dla większości z nas więzy rodzinne są bardzo istotne i nie wyobrażamy sobie w ogóle sytuacji, w której odmówilibyśmy pomocy swoim rodzicom. Niestety, czasami jest tak, że dorosłe dzieci praktycznie w ogóle nie utrzymuję kontaktu z matką bądź ojcem.

W niektórych przypadkach można zrozumieć ich postępowanie, jednak często wynika ono tylko i wyłącznie z egoizmu. Nie da się ukryć, że sytuacja materialna wielu emerytów w naszym kraju nie jest najlepsza.

W odróżnieniu na przykład od naszych zachodnich sąsiadów, Niemców, na emeryturze raczej nie wypoczywamy w ciepłych krajach i nie jeździmy z wycieczkami po Europie, tylko martwimy się tym, z czego zapłacić rachunki i za co wykupić leki. W takich realiach całkiem spore grono polskich seniorów musi korzystać z finansowego wsparcia dzieci.

Oczywiście, w normalnej rodzinie nie byłoby z tym problemu, jednak, jak już wspomniano wyżej, nie wszystkie rodziny są normalne. Warto wiedzieć, że w polskim prawie jest zapis mówiący o tym, że rodzice mogą starać się o alimenty od swoich dzieci.

Pójście z taką sprawą do sądu na pewno nie jest łatwe, ale czasami po prostu nie ma się innego wyjścia. Zawsze jednak najpierw trzeba spróbować wszystkich pozasądowych wariantów, czyli zwyczajnego dialogu.

Sprawy sądowe, w których stronami są bliscy krewni powinny być ostatecznością.

praca prawnik niemcy podatki przepisy 2023