Zegarek z GPS, czyli bezpieczne dziecko

rotawirusy.info

Funkcje związane z lokalizacją osobistą i monitoringiem GPS osób bardzo często są odnoszone w stosunku do dzieci. Rodzice, którzy troszczą się o swoje pociechy dążą do tego, aby mieć wiedzę o tym, gdzie się one znajdują, gdy nie są pod ich czujnym okiem.

Dziecko, które idzie do szkoły powinno przebywać pod opieką pedagogów do chwili, aż nie zostanie odebrane z placówki, ale w pewnym momencie dzieci zaczynają same do szkoły chodzić i same z niej wracać. To oznacza, że stają się bardziej samodzielne, ale wciąż są narażone na niebezpieczeństwa.

Ciekawy gadżet z grupy akcesoriów GPS to specjalny zegarek przeznaczony dla dzieci, który noszony na ręce nie tylko wskazuje aktualną godzinę. Posiada on nadajnik GPS, który ustala bieżącą lokalizację dziecka, a dane na ten temat może albo zapisywać w pamięci wewnętrznej albo wysyłać je na serwer dostępny online.

Ta ostatnia funkcja jest w praktyce możliwa, ponieważ zegarki te są wyposażone w moduł GSM. Umieszczamy w nich kartę SIM jak w telefonie komórkowym, a zegarek nawiązuje połączenia z siecią.

Wynalazek, choć z pewnością otwiera ciekawe możliwości przed rodzicami, spotyka się z krytyką. Bywa postrzegany jako narzędzie inwigilacji i dowód braku zaufania wobec młodego człowieka.

Jednak zazwyczaj jest on stosowany wobec dzieci uczęszczających do szkoły podstawowej lub przedszkola, więc takie małoletnie osoby nie mogą funkcjonować samodzielnie bez opieki dorosłych. Przypadki przestępstw różnego rodzaju, których ofiarą padają dzieci to dodatkowy argument, by takimi rozwiązaniami przynajmniej się zainteresować.