Globalizacja i wynikający z niej konflikt globalny

Wśród wielu czynników, które wpływają na powstawanie konfliktów społecznych z pewnością powinno znaleźć się pojęcie globalizacji oraz wszystko, co się z nim łączy. Bowiem samo powstanie procesu ekonomicznego i gospodarczego, to nie wszystko, co wchodzi w skład globalizacji, bowiem również proces społeczny, polityczny, czy kulturowy to także szeroko pojęte dążenie do integrowania świata. Samo powstanie globalizacji przyczyniło się do podziału społeczeństwa na zwolenników i przeciwników tego procesu.

Zatem mając do czynienia z takim zjawiskiem, aż trudno uwierzyć, że istnieje jeszcze cały szereg procesów konfliktogennych. W pierwszej kolejności należy wymienić środowisko naturalne poprzez naruszanie zasobów i obszarów przyrodniczych. Następnie ciągle aktywny problem religijności i światopoglądów, tym samym różnorodność tradycji oraz kultury narodów.

Wszystko to ze względu na postęp technologiczny, przesył informacji, czy migracje ludności, przyczynia się do rozprzestrzeniania konfliktów na skalę globalną.

sebastian kulczyk